All for Joomla All for Webmasters

Sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne, czyli wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Sterydy anaboliczne są steroidami, które mogą mieć pochodzenie zarówno naturalne jak i syntetyczne. Ich cechą charakterystyczną jest silne działanie anaboliczne, co oznacza, że przy ich użyciu dochodzi do przyspieszonego podziału komórek, co z kolei prowadzi do tworzenia i rozbudowy określonych tkanek w organizmie. Sterydy anaboliczne są pochodnymi testosteronu lun 19-nortestosteronu. 

Działanie sterydów anabolicznych

Sterydy anaboliczne przyspieszając dzielenie się komórek, tworząc tkanki organizmu. Jednym z najbardziej  widocznych działań sterydów jest więc stymulowanie wzrostu zarówno masy, jak i siły oraz wytrzymałości. Dzięki pobudzaniu syntezy białka oraz wapnia sterydy stymulują w niektórych przypadkach rozwój kości. Między innymi dlatego, w sporadycznych przypadkach lekarze decydują się włączyć naturalne sterydy anaboliczne do leczenia takich przypadłości jak: zaburzenia wzrostu, a także nowotworach, które niszczą układ kostny. Działanie tej grupy steroidów jest szczególnie ważna dla sportowców, chcących osiągać większą wydajność. 

Decydując się na przyjmowanie sterydów anabolicznych, należy mieć również świadomość skutków ubocznych. Steroidy, a w szczególności naturalne sterydy anaboliczne, to głównie testosteron, a więc męski hormon płciowy. Dla wszystkich powinno być jasne, że jego przyjmowanie będzie wpływało na ogólną równowagę hormonalną organizmu. 

W laboratoriach chemicznych od wielu lat próbuje się uzyskać sterydy, które będą w pełni bezpieczne i nie będą wywoływały  efektów zróżnicowania płciowego. Niestety, niemal wszystkie sterydy syntetyczne z jednej strony wspomagają oczywiście efekty metaboliczne, z drogiej jednak zaburzają efekty zróżnicowania płciowego. 

Osoba przyjmująca sterydy może być narażona na pewne efekty niepożądane. Zaliczamy do nich m.in.: 

  • szybkie starzenie się niektórych tkanek – najczęściej dochodzi do przyspieszonego starzenia się kości u mężczyzn
  • nienaturalny rozrost piersi – dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet (przypadłość ta fachowo nazywana jest ginekomastią)
  • zaburzenia równowagi hormonalnej – mężczyźni mogą odczuwać spadek popędu seksualnego, z kolei kobiety mogą czuć zwiększony popęd

Dzięki pobudzeniu receptorów androgenowych, które znajdują się na powierzchni błon komórkowych, ujawniają się efekty anaboliczne. Zalicza się do nich wzrost:

  • syntezy białek 
  • tempa przyrostu masy i siły oraz wytrzymałości mięśni 
  • apetytu 
  • tempa przyrostu kości
  • produkcji krwinek czerwonych

Historia sterydów anabolicznych

Sterydy anaboliczne nigdy nie zostały oficjalnie zaakceptowane w środowisku sportowym, jako środki w pełni legalne. Nie zawsze jednak były one zabronione. W latach 70. I 80 XX wieku, kiedy sterydy anaboliczne zaczęły pojawiać się w obrocie rynkowym, nikt nie zabraniał ich stosowania. Najprawdopodobniej powodem były bardzo szybkie zmiany – prawo po prostu nie nadążało. Dopiero połowa lat 90. Ubiegłego wieku przyniosła całkowity zakaz używania sterydów anabolicznych wydany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Pomimo iż sterydy anaboliczne uważane są dziś jako chemiczny, nielegalny doping, to jednak są używane przez wielu sportowców, zwłaszcza tych trenujących  sporty siłowe. Uprawiając je liczy się bowiem siła oraz wytrzymałość mięśni, a sterydy anabolicznie doskonale wpływają na ten obszar. 

napisz do nas:
saa-center@safe-mail.net

Zapisz swój e-mail!

Strona ma charakter wyłącznie informacyjny.

Autor w żaden sposób nie zachęca do zakupu środków dopingujących, ani do stosowania dopingu.

Przedstawiony cennik obrazuje jedynie dostępność i ceny sterydów w Polsce.